جرایم سایبری

رشد ۱۰ برابری جرائم فضای مجازی

سردار کمال هادیان فر در نشست خبری دیروز با اعلام این مطلب گفت: برداشت های غیرمجاز، ۶۱.۵ درصد، مزاحمت های اینترنتی ۶۰ درصد، کلاهبرداری ها ۵۵ درصد، هتک حیثیت و نشر اکاذیب ۳۱ درصد و انتشار فیلم های خصوصی خانوادگی در فضای سایبری ۲۲ درصد نسبت به سال ۹۵ افزایش داشته است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایران، هادیان فر در ادامه با تاکید بر اینکه زمان رسیدگی به پرونده های فضای مجازی از ۳۳ روز به کمتر از ۱۵ روز رسیده از افزایش توان واکنش سریع پلیس فتا به حملات سایبری از ۲۳۵ هزار فقره به ۵۲۸ هزار فقره خبر داد.

رئیس پلیس فتا همچنین از ۷ هزار و ۵۲۵ حمله سایبری به زیرساخت های کشور در سال ۹۶ خبر داد و گفت: روزانه بین ۶ تا ۷ میلیون حمله سایبری در کشور انجام می شود که بیشتر این حمله ها دفع می شود. در سال گذشته، ۲۹۶ حمله سایبری جدی در کشور داشتیم که این حملات بیشتر به سامانه ها و زیرساخت ها بوده است که ۵۰ درصد از سوی امریکا و چین، ۳۰ درصد کشورهای اروپایی همچون آلمان و هلند و مابقی کشورهای آسیایی بودند.

وی در ادامه افزود: اینستاگرام برخلاف پروتکل های بین المللی هیچ سروری در داخل کشور ندارد و با بررسی های پلیس ۵۱ هزار پیج اینستاگرامی با محتوای مستهجن کشف و شناسایی شد. امروز بیش از ۴۹.۵ درصد از جرایم فضای مجازی در تلگرام رخ می دهد و حدود ۷۰ درصد از کل جرایم در پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر ۴۰ میلیون کاربر ایرانی در تلگرام و ۲۰ میلیون نفر ایرانی در اینستاگرام حضور دارند و این در شرایطی است که هیچ یک از این دو شرکت سروری در داخل ایران ندارند و این موضوع باعث شده تا پیگیری جرایم رخ داده در این شبکه ها بسیار سخت شود.
رئیس پلیس فتا ادامه داد: همه شاهد بودند که فعالیت گروه های تروریستی و القاعده در تلگرام صورت گرفته است و متاسفانه امروز ۳۰۰ کانال مربوط به داعش و تفکر تکفیری با ۱۱ زبان در تلگرام فعالیت می کنند. البته داعش به برکت جمهوری اسلامی ایران و اقدامات کشور عراق و سوریه و… از بین رفت؛ اما تفکر آن همچنان وجود دارد.

رئیس پلیس فتا در ادامه با اشاره به فیلترینگ هوشمند در اینستاگرام گفت: این موضوع با پیگیری وزارت ارتباطات انجام شده است. اما از سال گذشته با تغییر SSL در اینستاگرام عملا فیلترینگ هوشمند ناکارآمد شد و جز در موارد معدودی که امنیت ملی در خطر است، فیلترینگ هوشمند در اینستاگرام اجرایی نیست.

سردار هادیان فر در خصوص آمار تفکیک جنسیتی مجرمان فضای مجازی نیز گفت: براساس آمارهای موجود ۷۷ درصد مجرمان فضای مجازی مرد و ۲۳ درصد آنان زن بودند و در سال ۹۶، بیش از ۳۹ هزار فقره جرم سایبری در ۱۰۸ کد و کلاسه، پرونده شد که خوشبختانه بیش از ۸۴ درصد این پرونده ها یعنی معادل ۳۳ هزار جرم منجر به کشف شد.

وی با تاکید بر اینکه کاربران باید از انتشار عکس های خصوصی خود در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها خودداری کنند، گفت: بارها این موضوع را تاکید کرده ایم و باید کاربران بشدت به این موضوع توجه داشته باشند چرا که مجرمان با بکارگیری روبات های خاص این عکس ها را جمع آوری کرده و نسبت به سوء استفاده از آنها یا اخاذی از کاربران به کار می گیرند. به عنوان مثال سال گذشته در شمال کشور عکس خصوصی یک دختر به منظور اخاذی از وی منتشر شد و انتشار آن باعث شد پدر خانواده خودکشی کند.

رئیس پلیس فتای کشور با بیان اینکه سال گذشته ۱۱ هزار پرونده برداشت غیرمجاز در فضای سایبری کشور انجام شده گفت: بیشتر این جرایم با استفاده از روش سیسینگ و اسکینر و سوء استفاده از اعتماد مردم و مهندسی اجتماعی انجام شد که استان های تهران، خراسان رضوی، فارس و اصفهان در صدر این برداشت های غیرمجاز قرار داشتند.

وی اضافه کرد: در برخی موارد نیز شاهد بودیم که مجرمان با راه اندازی دکه ای در کنار خیابان و جاده اقدام به فروش زیرقیمت برخی از کالاها می کردند و با روش اسکینر و سوء استفاده از دستگاه های پوز سیار اطلاعات کارت بانکی مشتریان را کپی و پس وورد آنها را سرقت می کردند و با سوء استفاده از کارت های جدید که با قیمت ۱۰۰ تومان تهیه می کردند اطلاعات کارتهای به سرقت رفته را کپی کرده و از خودپردازها یا با خرید اینترنتی حساب قربانیان خود را خالی می کردند که در یکی از این موارد بیش از ۲۰۰ میلیون تومان از حساب بانکی یک نفر به صورت غیرمجاز برداشت شده بود.

هادیان فر با بیان اینکه ۲۴ درصد از تراکنش های بانکی در کشور از طریق دستگاه های خودپرداز انجام می شود افزود: متاسفانه خودپردازهای موجود در کشور سیستمی قدیمی داشته و به روز نیستند و این در حالی است که در دنیا به جای استفاده از کارت های بانکی مگنتی، از ذخیره اطلاعات در کیف های الکترونیکی استفاده می شود یا برای برداشت از دستگاه های خودپرداز از سامانه های رمز یکبار مصرف و توکن استفاده می کنند تا مشتریان بانکی دچار مشکلات اینچنینی نشوند.

وی با بیان اینکه بیش از ۴۱۲ میلیون کارت بانکی در اختیار مردم ایران است گفت: این آمار نشان می دهد که هر ایرانی حدودا ۵ تا ۶ کارت بانکی داشته که متاسفانه هنوز این کارت های بانکی با کد ملی کاربران «یونیک» نشده است.
وی با قدردانی از آذری جهرمی و وزارت ارتباطات در خصوص راه اندازی سامانه برخط فیشینگ در پلیس فتا گفت: این سامانه که از ابتدای سال ۹۶ فعال شد موفق شده تا ۸۰ درصد فیشینگ ها در فضای مجازی را قبل از وقوع جرم شناسایی، رصد و حذف کند.

وی در ادامه این نشست افزود: با توجه به اتفاقات رخ داده و رشد تکنولوژی روزانه میزان جرایم از سال ۹۰ تا امروز ۹۰۰ درصد افزایش داشته است یعنی به ازای هر ۱۴۰۰ ایرانی یک فقره جرم در کشور رخ داده است و این در حالی است که در کشور هند با جمعیت ۱.۳ میلیارد نفر تنها ۵۷ هزار فقره جرم سایبری اتفاق می افتد که این معادل وقوع هر فقره جرم سایبری به ازای ۸۴۰۰ نفر هندی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن