رپورتاژ

خواص گچ

گچ تنها ماده ی طبیعی است که می تواند با افزودن آب به حالت سنگ اولیه ی خود برگردد. خواص گچ به فازهای متفاوت موجود در ترکیب آن، چگونگی انجام واکنش ها و همچنین نسبت آب به گچ ملات بستگی دارد. گچ معمولا پس از گذشت حدود یک ساعت از زمان اختلاطش با آب، مستحکم شده و به مرور با افزایش زمان عمل آوری و یا خشک شدن به حداکثر استحکام خود می رسد که معمولا پس از خشک شدن کامل، مقاومت های فشاری و خمشی آن حدود ۳ تا ۴ برابر از مقاومت خیس آن است. اگر گچ برای مدتی تحت تاثیر رطوبت محیط قرار گیرد تبلور محدود پیدا کرده و استحکام آن کاهش می یابد. روند افزایش مقاومت گچ در زمان عمل آوری مانند دیوار گچی آن متناوب بوده و با شکل گیری بلورها، مقاومت گچ تغییر خواهد نمود و افزایش یا کاهش پیدا خواهد کرد. واکنش گچ با آب حدودا پس از دو هفته کامل خواهد شد و پی از آن مقاومت گچ بسته به قیمت دیوار گچی ضد آب تقریبا ثابت می شود.

خواص مختلف گچ عبارتند از :

گیرش پایین : کلات گچ بسیار زود گیر است و کار با آن راحت می باشد. از این خاصیت در صنعت سیمان استفاده می کنند. واکنش C3A (AL2O3,3CaO) خالص موجود در سیمان با آب بسیار شدید است و به صفت شدن فوری خمیر که به گیرش آنی معروف است، منتهی می گردد. برای جلوگیری از این امر، به گلینگر سیمان، سنگ گچ اضافه می کنند. سنگ گچ با C3A واکنش داده و سولفوآلومینات کلسیم نامحلول (AL2O3,3CaO, 31H2O, 3CaSO3) تشکیل می دهد و نهایتا هیدرات سه کلسیم آلومینات به وجود می آید. همچنین با C3AF واکنش داده و سولفوفریت کلسیم و سولفوآلومینات کلسیم تشکیل می دهد.

البته مقدار سنگ گچ اضافه شده به کلینگر سیمان را باید به دقت  و با توجه به قیمت دیوار پیش ساخته کنترل نمود. مقدار زیاد آن منجر به یک انبساط و از هم پاشیدن خمیر سیمان سخت شده می گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن