جرایم سایبری

انتقام‌جویی در فضای سایبری

در پی مراجعه یکی از شهروندان مبنی بر اینکه در شبکه‌ اجتماعی تلگرام، فردی ناشناس ضمن ایجاد مزاحمت وی را تهدید به انتشار تصاویر و فیلم‌های شخصی می‌کند، موضوع در دستور کار کارشناسان این پلیس قرار گرفت.

وی افزود: با توجه به حساسیت موضوع، بلافاصله دستورات قضایی لازم در این زمینه اخذ و با انجام اقدامات فنی و تخصصی متهم شناسایی و دستگیر شد.

این مقام ارشد انتظامی گفت: متهم پس از رویارویی با مستندات ضمن اعتراف به بزه ارتکابی، انگیزه خود را انتقام‌جویی از شاکی به دلیل جواب رد ازدواج عنوان داشت و از طریق تهدید به انتشار تصاویر و فیلم‌های خصوصی سعی در جلب نظر شاکی را داشته است.

وی ادامه داد: پس از انجام بازجویی و جمع‌آوری مستندات، متهم به همراه پرونده جهت سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی گردید.

این مقام ارشد انتظامی در ادامه با اشاره به قانون جرایم رایانه‌ای بیان کرد: برابر ماده ۱۷ قانون جرایم رایانه‌ای هرکس به وسیله سامانه‎های رایانه‎ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او جز در موارد قانونی منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا چهل میلیون (۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

سرهنگ جمالی با بیان اینکه متاسفانه برخی افراد با انتقام جویی در فضای سایبر به دنبال جبران شکست‌ها و ناکامی‌ها خود هستند، گفت: قطعا این‌گونه رفتار نه تنها مشکلات آن‌ها را مرتفع نمی‌کند بلکه وضعیت آن‌ها را بغرنج‌تر و سخت‌تر مینماید.

وی با بیان اینکه رفتار ما در فضای مجاز گویای اخلاق و رفتار ما در فضای حقیقی است، افزود: لذا رعایت اخلاق مداری در فضای مجازی و به خصوص شبکه‌های اجتماعی یک اصل است که کاربران باید آن را رعایت نمایند.

رئیس پلیس فتا استان ایلام در توصیه به خانواده‌ها گفت: علیرغم هشدار‌های پلیس فتا، متاسفانه برخی از کاربران به دلیل عدم آگاهی و بدون توجه به عواقب سوء اطلاعات خود را در فضای سایبری پخش و در اختیار افراد مختلف می‌گذارند که این امر زمینه را برای سوء استفاده‌های بعدی توسط افراد فرصت طلب ایجاد می‌نماید لذا توصیه می‌شود حتی المقدور از انتشار و ارسال تصاویر خصوصی در فضای مجازی خودداری شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن